اسپلندور / SPLENDORSplendor

اسپلندور / SPLENDORSplendor

465,000 تومان

در انبار موجود نمی باشد

متاسفانه این کالا در حال حاضر موجود نیست. می‌توانید از طریق لیست بالای صفحه، از محصولات مشابه این کالا دیدن نمایید
موجود شد به من اطلاع بده
ویژگی های محصول
 • محتویات جعبه
 • • ۴۰ ژتون پلاستیک فشرده و سنگین با عکس‌های جواهرات
 • شامل ۷ ژتون از هر رنگ جواهر (۷×۵) به همراه ۵ ژتون طلا (با رنگ زرد)
 • • ۹۰ کارت بازی در سه دسته (۴۰، ۳۰ و ۲۰ تایی)
 • • ۱۰ کارت مربعی اشراف‌زادگان
 • • دفترچه قوانین بازی

نقد و بررسی

اسپلندور / SPLENDOR

بازی رومیزی اسپلندور از نوع جمع‌آوری سکه (ژتون) و توسعه‌ کارت‌ها است. هر بازیکن در نقش بازرگانی در عصر رنسانس ظاهر می‌شود که سعی می‌کند معادن جواهرات را بخرد، استخراج کند، حمل و نقل کند و بفروشد – همه این کارها هم برای کسب اعتبار (پرستیژ) بیشتر انجام می‌شود. اگر وضع‌تان به اندازه‌ کافی خوب شود شاید حتی با یکی از اشراف‌زادگان دیدار کنید و این ملاقات هم اعتبار شما را بیشتر از پیش بالا ببرد.

بازی فکری و رومیزی اسپلندور (Splendor):

 

در بازی فکری splendor هر بازیکن در نوبتش می‌تواند (۱) ژتون (یا در واقع همان جواهر) دریافت کند یا (۲) یک کارت را بخرد و بسازد یا (۳) یک کارت را رزرو کند. بازیکنی که تصمیم می‌گیرد ژتون بگیرد می‌تواند یا سه تا ژتون از انواع (رنگ‌های) مختلف بردارد یا دو تا از یک نوع. بازیکنی که کارت می‌خرد باید مبلغ آن را با استفاده از ژتون‌هایی که دارد (مطابق رنگ‌های مشخص شده برای آن‌ها) بپردازد و کارت را به مجموعه کارت‌های جلوی خودش اضافه کند. برای رزرو کردن کارت – که مطمئن شویم آن را بعداً می‌گیریم یا حداقل بازیکن دیگری نمی‌تواند آن را بگیرد – آن را برمی‌داریم و جلوی خودمان می‌گذاریم (نه در دسته کارت‌هایی که خریده‌ایم) تا بعداً آن را بخریم. با این کار یک ژتون طلایی هم می‌گیریم که مانند ژوکر عمل می‌کند و در خریدن کارت می‌توان آن را معادل هر رنگ ژتونی خرج کرد.
هر کارتی که می‌خریم یک جواهر دائمی به ما می‌دهد که بعداً می‌توانم از آن در خریدن کارت‌های دیگر استفاده کنیم؛ همچنین اغلب کارت‌ها مقداری اعتبار (یا پرستیژ) نصیب‌مان می‌کنند. اولین بازیکنی که به پرستیژ ۱۵ برسد برنده بازی است.
یک مرور سریع
بردگیم یا بازی فکری اسپلندور (Splendor) ترکیبی از کارت و سکه دارد و یکی از بهترین بازی‌ها در نوع خودش است (این را می‌شود از قرار گرفتن آن در یکی از جایگاه‌های بالای جدول بازی‌های خانوادگی متوجه شد). اصول بازی خیلی آسان است:‌ یا جواهر برمی‌داریم، یا، اگر ترکیب مناسبی از جواهر‌ها را داریم، کارت می‌خریم. هرچه بیشتر کارت بخریم شرایط خریدن کارت‌های بعدی راحت‌تر می‌شود؛ مزیتی که برای تمام بازیکن‌ها یکسان است. این روند اگر زیاد طول بکشد می‌تواند خسته‌کننده شود اما در این بازی زودتر از آنکه کمترین احساسی از خستگی داشته باشیم به نتیجه می‌رسیم.
با توجه به کوچک بودن محتویات آن و اینکه بازی اسپلندور در هنگام بازی فضای چندانی را اشغال نمی‌کند، خیلی راحت می‌شود آن را در محیط بیرون از خانه بازی کرد (فقط باید دور از باد باشید!)، چیزی که در مورد اغلب بوردگیم‌‌ها یا بازی‌های صفحه‌ای مقدور نیست.

 

توسعه‌های بازی اسپلندور
مهمترین توسعه یا اکسپنشن بازی اسپلندر در سال ۲۰۱۷ منتشر شد که نامش شهرهای اسپلندور (Cities of Splendor) است. این توسعه خودش شامل چهار بخش است که می‌توان تک‌تک آنها را به بازی اصلی اضافه کرد تا تنوع بیشتری به آن داده شود.

آموزش بازی فکری و رومیزی اسپلندور (Splendor):

 

(2 تا 4 بازیکن؛ 8 سال بهبالا؛ 30 تا 45 دقیقه)

در Splendor، شما، نقشِ بازرگانان ثروتمند دوران رنسانس را ایفا میکنید و باید با استفاده از منابع اولیهای که در اختیار دارید، معادن ارزشمند و سیستمهای حملونقل را از آن خود کرده و با بهکارگیریِ صنعتگران و هنرمندان، سنگهای قیمتیِ خام را تراش داده و به جواهراتی گرانبها تبدیل کنید…

 • اجزاء بازی:
 • چیدمان آغاز بازی : چیدمانِ آغازین Splendor به ترتیبی که در شکلِ زیر میبینید، انجام میشود:
  هر دسته از کارتهای پیشرفت را جداگانه بر زده و بهترتیب، از پایین به بالا، در وسط میز بازی بچینید (کارتهای سطح 1 در پایین و کارتهای سطح 3 در بالا)؛ سپس از روی هر دسته ،4 کارت را برگردانده و در یک ردیف، در کنارِ دستهی مربوطه بچینید- به این ترتیب ،

کاشیهای اََشرافزادگان را بر زده و بهاندازهی تعداد بازیکنان بهاضافهی 1، از این کاشیها برداشته و -در یک ردیف-  در بالای

صفحهی بازی بچینید (مثلاً در یک بازی چهار نفره، باید 5 کاشی بردارید). بقیهی کاشیهای اََشرافزادگان را به جعبهی بازی

برگردانید! در نهایت، توکنها را مرتب کرده و طوری در کنارِ – یا در پایینِ – صفحه ی بازی قرار دهید که بهراحتی در دسترسِ همهی بازیکنان باشد (بانک توکن).

 • برای بازی دو نفره :
  از هر دسته از توکنهای رنگی ،3 توکن را از بازی حذف کنید -بجز توکنهای طلا- و فقط 3 کاشی اََشرافزادگان را در بالای کارتها بچینید. سایرِ قوانین هیچ تغییری نمیکنند!
 • برای بازی سه نفره :
  از هر دسته از توکنهای رنگی، 2 توکن را از بازی حذف کنید -بجز توکنهای طلا- و فقط 4 کاشی اََشرافزادگان را در بالای کارتها بچینید. سایرِ قوانین هیچ تغییری نمیکنند!
 • نگاهی به روند بازی : در طول بازی، بازیکنان، توکنهای سنگهای قیمتی و طلا را دریافت کرده و با استفاده از آنها ،کارتهای پیشرفت را میخرند – که امتیازات منزلت و / یا امتیازات ویژه را بههمراه خواهند داشت. با بهکارگیریِ این امتیازات ویژه، بازیکنان قادر خواهند بود کارتهای پیشرفت بعدی را با پرداخت بهایی کمتر خریداری کنند. وقتیکه بازیکن، به تعدادی مشخّّص از این امتیازات ویژه دست یافت، بلافاصله افتخارِ دیدار با یک اشرافزاده، نصیباََش میشود (که البته امتیازات منزلتنیز برای وی در پِِی خواهد داشت). بهمحضاینکه یکیاز بازیکنان-در یک دور از بازی- به امتیاز منزلت 15 رسید ،آن دورِ بازی

تا پایان انجام شده و بازیکنی که بیشترین امتیازات منزلت را کسب کرده باشد، برندهی بازی خواهد بود .

 • کارتهای پیشرفت : بازیکنان، برای به دست آوردنِ امتیازات منزلت، باید کارتهای پیشرفت را خریداری کنند. این کارتها، در وسط میزِ بازی دیده میشوند و همهی بازیکنان، در طول بازی، میتوانند آنها را بخرند. بازیکنان میتوانند تعدادیاز کارتهای پیشرفت را در دست خود گرفته و اصطلاحاً »پیشخرید»یرِِزرو« کنند. اگر بازیکنی، کارت پیشرفتی را پیشخرید کند، تا انتهای بازی، فقط و فقط خودش قادر به خرید آن کارت خواهد بود .
 • بازیکنی که این کارت پیشرفت را میخرد ،4 امتیازِ منزلت کسب میکند…
 • در اختیار داشتنِ این کارت، به بازیکن امکان میدهد تا از امتیازِ ویژهی آبی (نشانِ بالا – سمت راست کارت) بهره ببرد ….
 • برای خرید  این کارت، بازیکن باید 3 توکن سیاه ،3 توکن آبی و 6 توکن سفید بپردازد…
 • کاشی های اََشرافزادگان : کاشیهای اشرافزادگان، در وسط میز بازی و در بالای کارتهای پیشرفت دیده میشوند .

هر بازیکن، در پایان نوبتاََش، بلافاصله شانسِ ملاقات با یک اشرافزاده را پیدا خواهد کرد، بهشرط آنکه امتیازات ویژهی لازم را برای این ملاقات، کسب کرده باشد. بدینترتیب، بازیکن، کاشیِ مربوطه را برای خود برمیدارد.

 • اگر یکیاز بازیکنان، آنقدر کارت پیشرفت خریده باشد که بتواند از 3 امتیاز ویژهی سبز، 3 امتیازِ ویژهی آبی
 • و 3 امتیازِ ویژهی سفید، سود ببرد، خودبهخود و بلافاصله، این کاشی را از آنِ خود خواهد کرد …

  قوانین بازی :

  جوانترین بازیکن، بازی را آغاز کرده و بازی، در جهت حرکت عقربههای ساعت، ادامه پیدا میکند. هر بازیکن ،در نوبت خود، باید تصمیم گرفته و -فقط- یکیاز این 4 عملیات را انجام دهد:

 • 3 توکن از 3 رنگ مختلف (بجز طلا)، برای خود بردارد… یا
 • 2 توکن همرنگ (بجز طلا)، برای خود بردارد (البته این کار فقط در صورتی ممکن است که دست کم 4 توکن از رنگ انتخابیِ بازیکن، در بانک توکن، موجود باشد) …یا
 • 1 کارت پیشرفت را پیشخرید (رِِزرو) کرده و 1 توکن طلا برای خود بردارد… یا
 • یکیاز کارتهای وسط  میزِ بازی (داخلِ صفحهی بازی) یا یکیاز کارتهایی را که قبلاً پیشخرید کرده، خریداری کند.
 • انتخاب و برداشتنِ توکنها: هیچ بازیکنی حق ندارد در پایان نوبتاََش، بیشاز 10 توکن (با احتسابِ Joker ها) در دست خود داشته باشد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، او باید تعدادیاز توکنهای خود را انتخاب کرده و به بانک برگرداند تا تعداد توکنهایش، به عدد 10 برسد. او میتواند همهی توکنهایی را که در همین نوبت و بهتازگی برداشته (یا برخیاز آنها) را پس

بدهد! همهی توکنهایی که در اختیارِ بازیکنان قرار دارند، باید در تمام مدت بازی، در دیدرسِ همه قرار داشته باشند.

 • پیشخرید کردنِ یک کارت پیشرفت: برای این کار، بازیکن، یکیاز کارتهای چیدهشده در ردیفهای مختلف صفحهی بازی را برای خود برمیدارد یا اگر خیلی احساسِ خوششانس بودن میکند، میتواند کارت بالاییِ یکیاز 3 دسته کارت کنارِ

صفحهی بازی را- بدون آنکه به دیگران نشان بدهد- برای خود بردارد! او میتواند برای این کار، از کارتهای سطح 1، سطح 2

و سطح 3 استفاده کند. کارتهای پیشخریدشده، در دست بازیکن باقی مانده و هرگز باطل نمیشوند. هیچ بازیکنی حق ندارد بیشاز 3 کارت پیشخرید شده، در دست  خود داشته باشد و تنها راه خلاص شدن از شرّ یک کارت پیشخریدشده، خریدنِ آن است! ضمناً پیشخرید کردنِ یک کارت، تنها راه بهدست آوردنِ یک توکن طلا(Joker) است. اگر طلایی – در بانک – باقی نمانده باشد، شما بازهم میتوانید کارت پیشخرید کنید ولی بالطّّبع دیگر طلایی به دست نمیآورید!

 • خریدنِ یک کارت پیشرفت: برای خریدنِ یک کارت، بازیکن باید تعداد توکنهای نوشتهشده روی آن کارت را -به بانک -بپردازد. توکنهای طلا( Joker ها) میتوانند جایگزینِ هر توکنِ دیگری بشوند. توکنهای پرداختی، از جلمه Joker ها، همگی به بانک برمیگردند .

بازیکنان میتوانند یکیاز کارتهای چیدهشده داخلِ صفحهی بازی یا یکیاز کارتهایی را که قبلاً پیشخرید کردهاند، بخرند .

بازیکنان باید همهی کارتهای پیشرفتی را که میخرند، بر اَساسِ رنگ آنها، مرتّّب کرده و کارتهای همرنگ را بهشکلِ یک ستون، طوری پیشِ روی خود بچینند که امتیازات منزلت و امتیازات ویژهی آنها همواره در دیدرسِ بقیه قرار داشته باشد.

 امتیازات ویژه و امتیازات منزلت کارتهای خریداریشده، باید همواره برای سایرِ بازیکنان، قابلرویت باشند …

 • نکتهی مهم: وقتی یکیاز کارتهای صفحه، خریداری یا پیشخرید شده و از صفحه، خارج میشود باید بلافاصله با یک کارت دیگر – همسطح خودش- جایگزین شود. هرکدام از ردیفهای صفحهی بازی، همواره باید دارای 4 کارت باشند .مگر آنکه

دستهی کارت مربوطه، خالی باشد! فقط در اینصورت، یک -یا چند-  جای خالی در صفحهی بازی، باقی خواهد ماند!

 • امتیازات ویژه: امتیازات ویژهای که بازیکن، با خرید کارتهای پیشرفت، در نوبتهای قبلیاََش، کسب کردهاست ،مانند

»تخفیف«هایی عمل میکنند که باعث میشوند او بتواند کارتهای بعدی را »ارزانتر« بخرد! هر امتیازِ ویژه از هر رنگبهخصوص، برابر است با یک توکن از همان رنگ. پس اگر بازیکنی 2 امتیازِ ویژهی آبی کسب کرده باشد و بخواهد کارتی را بخرد که نیازمند پرداخت 2 توکن آبی و 1 توکن سبز است ،فقط کافی است که 1 توکن سبز بپردازد! اگر بازیکنی ،کارتهای پیشرفت و

-در نتیجه- امتیازات ویژهی کافی را در اختیار داشته باشد، میتواند بدونِ پرداخت حتی یک توکن، برای خود کارت بخرد!

 • اََشرافزادگان: هر بازیکن، در پایان نوبت خود ،کاشیهای اََشرافزادگان را بررسی میکند تا ببیند آیا ملاقات با یکیاز آنها نصیباََش خواهد شد یا نه. بازیکن، تنها بهشرطی اجازهی ملاقات خواهد یافت که حداقل امتیازات ویژهی لازم را کسب کرده-باشد (امتیازاتی که روی کاشیِ مورد نظر، ثبت شدهاست) .سر باز زدن از دیدار با یک اشرافزاده -که حتی یک عملیات هم محسوب نمیشود- غیرممکن است. اگر بازیکنی آنقدر امتیازِ ویژه داشته باشد که در پایانِ نوبتاََش بتواند با 2 اشرافزاده دیدار کند، او باید فقط یکیاز آنها را انتخاب کند. کاشیِ مربوطه، در اختیارِ بازیکن، قرار گرفته و بازیکن، آن را به روپیشِروی خود میگذارد.
 • پایان بازی: وقتیکه یکیاز بازیکنان (در یک دور از بازی)، به امتیازِ منزلت 15 رسید، بازی، تا پایانِ آن دور ادامه پیدا -میکند تا همهی بازیکنان، نوبتهای برابری را بازی کرده باشند.

سپس هر بازیکنی که بیشترین امتیازِ منزلت را گرفته باشد، برندهی بازی معرفی میشود (امتیازات کاشیهای اشرافزادگانتان را فراموش نکنید)! در صورت تساوی، بازیکنی که تعداد کارت کمتری خریده باشد، برندهی بازی خواهد بود!

*****

*****

-2014-

*****

 • خالقِ بازی:Marc André / مترجم: کیومرث قنبریآذر *

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “اسپلندور / SPLENDOR”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Bgg.iran

زمان عضویت در مرکز تخصصی بازی های فکری و بردگیم ها Play to Win : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
88 از 5
4.4 رضایت خرید|(5) رای
این فروشنده ، موقعیت مکانی خود را برروی نقشه مشخص نکرده است.

من را راهنمایی کن

محصولات مرتبط